تغییرات پوست در دوران بارداری

تغییرات پوست در دوران بارداری و راه های مقابله با آن

تغییرات پوست در دوران بارداری

در دوران بارداری بسیاری تغییرات بر روی پوست بدن مادر ایجاد میشود که برخی از آنها برای فرد بسیار ناخوشایند است. در این مقاله به بررسی این موارد میپردازیم و راههای مقابله با آن را بیان میکنیم. پس با ما همراه باشید 🙂

1. لک بارداری

لک حاملگی که ملاسما و یا کلوآسما نیز نامیده می‌شود، یکی از تغییرات پوست در دوران بارداری و شیردهی بیشتر دیده میشوند. و نشانه ی آن لک های قهوه ای یا خاکستری تیره روی پوست صورت مخصوصا بر روی پیشانی و گونه ها می باشد. 

دلیل ایجاد لک ها و تغییرات پوست در دوران بارداری این است که بدن در این دوران هورمون هایی تولید میکند که این هورمون ها باعث میشوند رنگدانه های پوست افزایش یابند. و حتی پس از زایمان و شیردهی هورمونها به سطح  طبیعی خود بر میگردند ولی باز هم لک ها در حدود ۵۰ درصد از زنان باقی می مانند.

تغییرات پوست در دوران بارداری

برای رفع لک های بارداری چه باید کرد؟

برای جلوگیری از افزایش این لکها و تغییرات پوست در دوران بارداری هنگام خروج از خانه از ضدآفتاب استاندارد استفاده نمایید. و از کلاه و عینک برای جلوگیری از اشعه های ماورابنفش استفاده نمایید.

همچنین از استفاده از شوینده ها و کرمهای مراقبت پوست با فرمول های شیمیایی قوی خودداری نمایید و در ازای آن به سراغ محصولاتی بروید که ترکیبات ملایم و گیاهی دارند. 

همچنین شرایط استرس زا نیز میتواند سبب افزایش این لکها گردد بنابراین فرد باید سعی کند دوران بارداری خود را بدون استرس و در آرامش طی نماید. 

استفاده از ماسک های خانگی نیز میتواند به کاهش این لکها کمک کند و تغییرات پوست در دوران بارداری را کاهش دهد. 

در حمام نیز از شامپو بدن و یا ژل های ملایم و با عصاره های گیاهی استفاده کنید و استفاده از مواد شیمیایی را به حداقل برسانید.
از صابون‌هایی که شیمیایی هستند و یا عطر قوی و شدید دارند استفاده نکنید.
بیش از حد از کرمها و عوامل روشن کننده‌ی پوست جهت زیبایی خود استفاده نکنید این امر تنها باعث بدتر شدن پوست میگردد.
 اگر میخواهید در جمعی بروید و میخواهید لکهای خود را بپوشانید از آرایش سنگین بپرهیزید و به جای کرم پودر از یک کانسیلر خفیف استفاده نمایید.

همچنین برای درمان لک های بارداری میتوان از کرم های گیاهی از جمله کرم روبینا گلد شمعدانی استفاده نمود. اطلاعات بیشتر در مورد کرم روبینا گلد شمعدانی را از این قسمت بخوانید.

تغییرات پوست در دوران بارداری

2. استرچ مارک‌‌ها یا ترک‌های پوستی

ترک های پوستی نیز یکی دیگر از مواردی است که جزو تغییرات پوست در دوران بارداری می باشد و در خانم های باردار به وفور دیده میشود. این ترک ها به طور کلی در 70 درصد خانمها دیده میشود. این ترکها به رنگ های متفاوتی از جمله قرمز، صورتی، قهوه ای و صورتی می باشند.

این ترک ها به جز بارداری از عوامل دیگری نظیر افزایش وزن، بلوغ و چاقی به وجود می آیند. همچنین عوامل تشدید کننده‌ای مثل ژنتیک، جنسیت و سن در افزایش ترک های پوستی تاثیر گذار هستند. 

 اگر شما نیز دارای تغییرات پوست در دوران بارداری مانند خطوط استریا یا استرچ مارک در پوست خود هستید میتوانید با استفاده از روشهای درمانی خانگی یا کرمهای شیمایی و یا روش های درمان اقدام به درمان آن کنید اما توجه داشته باشید هرچقدر سریعتر و در زمانی که ترکها تازه تر و به رنگ قرمز هستند درمان را شروع کنید نتیجه ی بهتری عایدتان خواهد شد. 

تغییرات پوست در دوران بارداری

تعدادی از درمان های ترک های پوستی را جهت جلوگیری و درمان تغییرات پوست در دوران بارداری در زیر بیان کرده ایم:

  1. استفاده از ترکیب لایه بردار شکر، آب لیمو و روغن بادام

شکر به عنوان یک لایه بردار بسیار عالی عمل میکند و حساسیت زا نیز نمی باشد. ابتدا شکر، آب لیمو و روغن بادام را با یکدیگر مخلوط نمایید. سپس این ترکیب را بر روی بخش هایی از پوست که دارای استرچ مارک است قرار داده و ماساژ دهید. این کار را میتوانید روزانه یکبار انجام دهید و به مرور زمان شاهد کمرنگ شدن آنها باشید.

2. روغن زیتون

روغن زیتون نیز از جمله مواردی است که هم جهت جلوگیری از ترک پوستی به کار میرود و هم در درمان آنها بسیار موثر است. البته باید دقت کرد که روغن زیتون نیز بیشتر برای ترکهای تازه موثر میباشد. روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان های بسیاری می باشد که به بازسازی پوست کمک می نماید. 

برای این روش کافیست که روغن زیتون را روی بخش هایی از پوست که در آن استرچ مارک وجود دارد، بمالید و ماساژ دهید تا کامل جذب پوست شود بگذارید حداقل یک ساعت روی پوستتان بماند و سپس آن را شستشو دهید. برای نتیجه گیری بهتر این کار را هر روز انجام دهید.

اگز شما نیز تجربه ی مقابله با این تغییرات را داشته اید برایمان بنویسید، منتظر خواندن نظرات ارزشمندتان هستیم 🙂

در مورد تغییرات پوست در دوران بارداری و لک های بارداری بیشتر بخوانید: سایت نمناک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا